Warsztaty ceramiczne - FAQ

Nie mogę się dodzwonić. Dlaczego ?

W dolinie nie ma zasięgu sieci komórkowych. W przypadku problemów z połączeniem, proszę o wysłanie SMS'a. Oddzownimy.

Jak dojechać na Czarne ?

Na Czarne najlepiej dojechać samochodem, gdyż bezpośredniego połączenia komunikacją publiczną nie ma. Jadąc samochodem mamy kilka możliwości:

  • od Gorlic w Zdyni należy skręcić z drogi nr 977 w lewo, zaraz za budynkiem OSP. Do przejechania pozostaje 10 km przez las, drogą szutrową, aczkolwiek dobrze utrzymaną. Po drodze mijamy miejsce, gdzie odbywa się Łemkowska Watra oraz rozjazd, na którym należy kierować się w prawo. Na skrzyżowaniu przy budynku dawnego schroniska "Radocyna", należy skręcić w lewo i przejechać jeszcze około 800m.

  • od Gorlic w Małastowie skręcamy w lewo kierując się na Jasionkę. Ostatni, 5 - kilometrowy odcinek, to droga głównie szutrowa, możliwe koleiny i kamienie, aczkolwiek droga dobrze utrzymana. Zimą droga może być nieprzejezdna.

  • od Jasła: Krempna, Kotań, Rostajne, Wyszowatka, Długie. Do Wyszowatki prowadzi wąska droga asfaltowa. Później zaczyna się droga szutrowa, dobrze utrzymana. Za Długiem konieczny przejazd przez Wisłokę (jeśli poziom wody jest niski, możliwy przejazd w płytkim miejscu samochodem osobowym), lub przez mostek. Trzeba brać pod uwagę problemy z przejazdem, jeśli poziom wody w rzece jest wysoki. Za rzeką należy skręcić w prawo i przejechać jeszcze około 400 metrów.

Jeśli nie dysponujecie samochodem, istnieje możliwość umówienia się i dowiezienia chętnych z Gorlic. Prosimy pamiętać, że w domu jesteśmy poza zasięgiem telefonicznym, więc trzeba się kontaktować odpowiednio wcześniej, najlepiej SMS'owo. W tym wypadku poprosimy o zwrot kosztów paliwa, czyli 30 zł.

Ile kosztują warsztaty ?

Koszt warsztatów uzależniony jest od ich formy, czasu trwania lub indywidualnych ustaleń.

Ceny warsztatów na rok 2022 są podane na główniej stronie:
www.jurekszczepkowski.pl

Co jest wliczone w cenę ?

Jeśli nie podano inaczej w cenie są wszelkie potrzebne materiały (glina, szkliwa) oraz narzędzia (koła garncarskie, narzędzia ceramiczne), 2 wypały. Prace należą do twórców. Można skorzystać z noclegu w naszym domu. Jest to stara, drewniana chałupa łemkowska. Warunki są podstawowe, tzn. trzeba mieć własny śpiwór i gotowość do dzielenia pokoju z innymi. Można też przyjechać z własnym namiotem i biwakować nad potokiem. Dla gości dostępna jest łazienka z prysznicem i ciepłą wodą.

Jak będą zorganizowane warsztaty raku ?

Tegoroczne warsztaty raku będą prowadzone tak, byśmy mogli zapoznać się z technikami: ze szkliwieniem, gołego raku, końskiego włosia i obwary. Do niektórych z tych technik potrzebne są wypolerowane przedmioty, tak więc można przywieźć ze sobą gotowe wypolerowane biskwity. W związku z tym musimy określić maksymalną ilość przywiezionych przedmiotów. Szacujemy, że na miejscu zrobimy nie więcej niż 5 przedmiotów i przywieźć można też, nie więcej niż 5 przedmiotów. Podczas tych warsztatów przedmioty formujemy ręcznie.
Zjeżdżamy się w piątek wieczorem, warsztaty kończymy wczesnym popołudniem we wtorek.
W cenie tych warsztatów gospodarze przygotowują posiłki – w piątek, w dniu przyjazdu zapraszamy na kolację, przez kolejne dni serwujemy 3 posiłki dziennie, a w dniu wyjazdu śniadanie i obiad.

Jestem osobą początkującą. Czy mogę uczestniczyć w warsztatach ?

Oczywiście. Warsztaty ceramiczne adresowane są do wszystkich chętnych, niezależnie od stopnia zaawansowania. Warsztaty odbywają się w kameralnej grupie, co pozwoli doskonalić umiejętności zarówno osobom zaawansowanym, jak i postawić pierwsze kroki początkującym. Osobom początkującym, które zamierzają nauczyć się toczenia na kole polecamy dłuższe warsztaty.

Na czym pracujemy w pracowni ?

Pracownia jest wyposażona w narzędzia garncarskie, masy ceramiczne, szkliwa i wszelkie inne potrzebne przybory do toczenia, rzeźbienia, lepienia. Na warsztatach toczenia każda osoba będzie miała własne koło garncarskie.

Jak organizowane są posiłki ?

Posiłki przygotujemy wspólnie, dzieląc się obowiązkami w trybie wachtowym. Wszyscy zrzucamy się na zakupy, po które jeżdżą do miasta gospodarze. Proponujemy, aby było to 40 zł dziennie. Przygotowujemy proste rzeczy, takie jak umiemy zrobić. Ponieważ gotujemy dla wszystkich, nie możemy sobie pozwolić na uwzględnianie specyficznych diet (inaczej byśmy mieli warsztaty kulinarne).

Kiedy zaczynają się warsztaty ?

Warsztaty toczenia na kole zaczynają się o godz. 13:00 wspólnym obiadem.
Na warsztaty raku zjeżdżamy się w piątek wieczorem, a pracę zaczynamy w sobotę rano.

Czy w okolicy jest sklep ?

Nie. W Czarnem, ani okolicy nie ma sklepu spożywczego. Najbliższy wiejski sklep jest w odległości 5km. Na jedzenie się zrzucamy, a zaopatrzenie zapewniają gospodarze.

Czy mogę przyjechać z psem? (lub innym zwierzęciem)?

Na Czarnem mamy 2 psy, 3 koty, 30 kur i 6 koni, dlatego innych zwierzaków nie przyjmujemy.

Jak zarezerwować miejsce na warsztatach?

Wystarczy do nas napisać na iurek-jerzy@o2.pl, maryska_star@hotmail.com przez facebook Warsztaty Ceramiczne Czarne
lub zadzwonić +48 608 34 80 44, +48 882 834 921

Prosimy o wpłatę zaliczki w wysokości 300 zł. Pozostałą kwotę można wpłacić przelewem lub opłacić na miejscu.

Dane do przelewu:

Maria Starzewska – Biskwit Niski
72 1140 2004 0000 3902 7809 3649
Czarne 4
38-307 Sękowa

Istnieje możliwość wystawienia faktury.

Warsztaty - strona główna

Warsztaty ceramiczne

Powrót na stronę główną.

   F A Q

Warsztaty ceramiczne - FAQ

Najczęściej zadawane pytania związane z organizacją warsztatów.

Warsztaty na Facebook'u

Warsztaty ceramiczne - Facebook

Znajdź nas na Facebook'u !