Warsztaty ceramiczne - FAQ

Nie mogę się dodzwonić. Dlaczego ?

W dolinie nie ma zasięgu sieci komórkowych. W przypadku problemów z połączeniem, proszę o wysłanie SMS'a. Oddzownię.

Jak dojechać na Czarne ?

Na Czarne najlepiej dojechać samochodem, gdyż bezpośredniego połączenia komunikacją publiczną nie ma. Jadąc samochodem mamy kilka możliwości:

  • od Gorlic w Zdyni należy skręcić z drogi nr 977 w lewo, zaraz za budynkiem OSP. Do przejechania pozostaje 10 km przez las, drogą szutrową, aczkolwiek dobrze utrzymaną. Po drodze mijamy miejsce, gdzie odbywa się Łemkowska Watra oraz rozjazd, na którym należy kierować się w prawo. Na skrzyżowaniu przy budynku dawnego schroniska "Radocyna", należy skręcić w lewo i przejechać jeszcze około 800m.

  • od Gorlic w Małastowie skręcamy w lewo kierując się na Jasionkę. Ostatni, 7 - kilometrowy odcinek, to droga głównie szutrowa, możliwe koleiny i kamienie, aczkolwiek droga dobrze utrzymana. Zimą droga może być nie przejezdna.

  • od Jasła: Krempna, Kotań, Rostajne, Wyszowatka, Długie. Do Wyszowatki prowadzi wąska droga asfaltowa. Później zaczyna się droga szutrowa, dobrze utrzymana. Za Długiem konieczny przejazd przez Wisłokę (jeśli poziom wody jest niski, możliwy przejazd w płytkim miejscu samochodem osobowym), lub przez mostek. Trzeba brać pod uwagę problemy z przejazdem, jeśli poziom wody w rzece jest wysoki. Za rzeką należy skręcić w prawo i przejechać jeszcze około 400 metrów.

Jeśli nie dysponujecie samochodem, istnieje możliwość umówienia się i dowiezienia chętnych z Gorlic. Prosimy pamiętać, że w domu jesteśmy poza zasięgiem telefonicznym, więc trzeba się kontaktować odpowiednio wcześniej, najlepiej SMS'owo. W tym wypadku poprosimy o zwrot kosztów paliwa, czyli 15 zł.

Ile kosztują warsztaty ?

Koszt warsztatów uzależniony jest od ich formy, czasu trwania lub indywidualnych ustaleń.

Ceny warsztatów na rok 2018 są podane na stronie:
Terminy i ceny warsztatów ceramicznych 2018

Istnieje możliwość indywidualnego przeprowadzenia zajęć, wówczas proszę o kontakt, w celu ustalenia ceny.

W przypadku większej liczby osób, które przyjadą razem oferujemy zniżki i rabaty. O szczegóły proszę pytać pod nr tel: +48 608 348 044 lub +48 882 834 921

Co jest wliczone w cenę ?

Jeśli nie podano inaczej w cenie są wszelkie potrzebne materiały (glina, szkliwa) oraz narzędzia (koła garncarskie, narzędzia ceramiczne), 2 wypały. Prace należą do twórców. Można skorzystać z noclegu w naszym domu. Jest to stara, drewniana chałupa łemkowska. Warunki są podstawowe, tzn. trzeba mieć własny śpiwór i gotowość do dzielenia pokoju z innymi. Można też przyjechać z własnym namiotem i biwakować nad potokiem. Dla gości dostępna jest łazienka z prysznicem i ciepłą wodą.

Czy w okolicy jest sklep ?

Nie. W Czarnem, ani okolicy nie ma sklepu spożywczego. Najbliższy wiejski sklep jest w odległości 5km. W tej chwili nie działa schronisko Radocyna, w związku z czym śniadania, obiady i kolacje przygotowujemy wspólnie w trybie wachtowym. Na jedzenie się zrzucamy, a zaopatrzenie zapewniają gospodarze.

Czy jest możliwość skorzystania z internetu ?

Nie, w dolinie nie ma dostępu do internetu. Nie ma kawiarenki ani hot-spot'u. Jedyna możliwość to znalezienie zasięgu sieci komórkowej na jednym ze wzniesień i wykorzystanie telefonu jako medium dostępowego.

Jestem osobą początkującą. Czy mogę uczestniczyć w warsztatach ?

Oczywiście. Warsztaty ceramiczne adresowane są do wszystkich chętnych, niezależnie od stopnia zaawansowania. Warsztaty odbywają się w kameralnej grupie, co pozwoli doskonalić umiejętności zarówno osobom zaawansowanym, jak i postawić pierwsze kroki początkującym. Osobom początkującym, które zamierzają nauczyć się toczenia na kole polecamy dłuższe warsztaty.

Na czym pracujemy w pracowni ?

Pracownia jest wyposażona w narzędzia garncarskie, masy ceramiczne, szkliwa i wszelkie inne potrzebne przybory do toczenia, rzeźbienia, lepienia. Do toczenia dostępne są elektryczne koła garncarskie (profesjonalne koła SHIMPO) oraz koła nożne.

Jak wygląda wypał ceramiki ?

Prace (dotyczy warsztatów ceramicznych) wypalane są w piecu opalanym drewnem.
Wypał ceramiki został opisany na stronie WYPAŁ CERAMIKI
Istnieje również możliwość wypału ceramiki w piecu elektrycznym.

Czy na warsztaty ceramiczne lub RAKU mogę przywieźć biskwit do poszkiliwenia i wypalenia ?

Tak. Można przywieźć swój biskwit, po wcześniejszym ustaleniu i potwierdzeniu ilości prac do wypalenia.

Jak organizowane są posiłki ?

Posiłki przygotujemy wspólnie, dzieląc się obowiązkami w trybie wachtowym. Wszyscy zrzucamy się na zakupy, po które jeżdżą do miasta gospodarze. Proponujemy, aby było to 25 zł dziennie. Przygotowujemy proste rzeczy, takie jak umiemy zrobić. Ponieważ gotujemy dla wszystkich, nie możemy sobie pozwolić na uwzględnianie specyficznych diet (inaczej byśmy mieli warsztaty kulinarne).

Pobliskie schronisko Radocyna, które w ubiegłych latach serwowało obiady w tym roku jest zamknięte.

Kiedy zaczynają się warsztaty ?

Wszystkie warsztaty (z wyjątkiem "Dnia ceramiki") zaczynają się w południe wspólnym obiadem.

Czy mogę przyjechać z osobą towarzyszącą ?

Tak, dorosła osoba towarzysząca może przyjechać, z tym że mamy ograniczoną liczbę miejsc noclegowych, a pierwszeństwo noclegu musimy dać uczestnikom warsztatu. Najlepiej więc, dowiedzieć się u nas, czy są wolne miejsca noclegowe. Inna opcja, to spanie u nas w namiocie lub w kwaterze w sąsiedniej wsi. Koszt udziału osoby towarzyszącej to 30 zł za dzień + partycypacja w kosztach jedzenia.

Czy mogę przyjechać z psem? (lub innym zwierzęciem)?

Na Czarnem mamy 4 psy, 4 koty, 13 kur i 7 koni, dlatego innych zwierzaków nie przyjmujemy.

Czy istnieje możliwość indywidualnego ustalenia terminu warsztatów ?

Tak. Istnieje możliwość umówienia się na warsztaty w innym terminie, niż oferowane. Cenę, termin oraz zakres warsztatów ustalamy indywidualnie. W tym celu proszę o kontakt telefoniczny pod nr: +48 608 348 044.

Czy mogę się indywidualnie umówić na wypał moich prac w piecu opalanym drewnem ?

Tak, należy mieć swoje przedmioty wypalone w biskwicie i poszkliwione. Nauczymy się załadunku pieca. Własnoręcznie wypalamy, a więc liczmy się z kilkugodzinną pracą fizyczną (wypał trwa od 8 do 12 godzin). Termin i koszt – w zależności od ilości prac – ustalane są indywidualnie.

Jak zarezerwować miejsce na warsztatach?

Wystarczy do nas napisać na iurek-jerzy@o2.pl, maryska_star@hotmail.com przez facebook Warsztaty Ceramiczne Czarne lub zadzwonić +48 608 34 80 44, +48 882 834 921

Prosimy również o wpłatę zaliczki – w przypadku warsztatów dwutygodniowych w wysokości 300 zł, w przypadku krótszych - 100 zł. Reszta kwoty płatna będzie na miejscu.

Dane do przelewu:

Jerzy Szczepkowski
21 1030 0019 0109 8518 0187 7376
Czarne 4
38-307 Sękowa

Warsztaty - strona główna

Warsztaty ceramiczne

Powrót na stronę główną.

   F A Q

Warsztaty ceramiczne - FAQ

Najczęściej zadawane pytania związane z organizacją warsztatów.

Warsztaty na Facebook'u

Warsztaty ceramiczne - Facebook

Znajdź nas na Facebook'u !