Celem warsztatów jest zapoznanie z historyczną techniką garncarską powstałą w Japonii, a cieszącą się od wielu lat niesłabnącym zainteresowaniem ceramików na całym świecie: RAKU.
Technika RAKU
Technologia ta pozwala na wykonanie przedmiotów od zera … no właśnie - w weekend. Sprawdziłem, można. Przy zdyscyplinowaniu i samoograniczeniu co do zastosowanych technik damy radę. Wystarczy chcieć i współpracować.
Proces wypału techniką raku daje niezapomniane przeżycie partycypacji w misterium alchemicznym.
Co to znaczy "raku" ?
Raku rozwinęło się w Japonii, w XVI w. jako specyficzna odpowiedź na japońską koncepcję estetyczną sprowadzającą piękno do prostoty i związku naturą. Wykonywano tą techniką czarki i inne naczynia do herbaty pitej w specjalny, ceremonialny sposób. Na Zachodzie technika raku uwolniła się od rygorów japońskiej estetyki i choć przez uszanowania dla źródła wciąż nazywana jest raku, to z japońskim Raku ma coraz mniej wspólnego.
Na czym polega warsztat ?
Podczas warsztatów poznamy technikę japońską przefiltrowaną przez zachodnie doświadczenia. Nie poznamy wszystkiego, ale staniemy na początku drogi, która - jeśli nas uwiedzie - poprowadzi do osobistych odkryć.
Warsztat szczególnie polecany osobom, które ze względu na brak czasu nie mogą uczestniczyć w pełnym kursie. W ciągu weekendu wykonamy (techniką modelowania w rękach) i wypalimy prace, które będzie można zabrać do domu. Można również przywieźć własny biskwit, po wcześniejszym uzgodnieniu.
Szczegóły organizacyjne
W cenie warsztatu uwzględniono materiały, narzędzia, sprzęt do wypału, gaz. Wszystkie wykonane prace należą do twórców. Podczas wypału przebywamy w dymie, więc będziemy uwędzeni. Dobrze jest mieć ubranie na zmianę.