Warsztaty ceramiczne - FAQ

Nie mogę się dodzwonić. Dlaczego ?

W dolinie nie ma zasięgu sieci komórkowych. Najlepiej kontaktować się mailem lub przez facebooka.

Jak dojechać na Czarne ?

Na Czarne najlepiej dojechać samochodem, gdyż bezpośredniego połączenia komunikacją publiczną nie ma. Jadąc samochodem mamy kilka możliwości:

  • od Gorlic w Zdyni należy skręcić z drogi nr 977 w lewo, zaraz za budynkiem OSP. Do przejechania pozostaje 10 km przez las, drogą szutrową, aczkolwiek dobrze utrzymaną. Po drodze mijamy miejsce, gdzie odbywa się Łemkowska Watra oraz rozjazd, na którym należy kierować się w prawo. Na skrzyżowaniu przy budynku dawnego schroniska "Radocyna", należy skręcić w lewo i przejechać jeszcze około 800m.

  • od Gorlic w Małastowie skręcamy w lewo kierując się na Jasionkę. Ostatni, 5 - kilometrowy odcinek, to droga głównie szutrowa, możliwe koleiny i kamienie, aczkolwiek droga dobrze utrzymana. Zimą droga może być nieprzejezdna.

  • od Jasła: Krempna, Kotań, Rostajne, Wyszowatka, Długie. Do Wyszowatki prowadzi wąska droga asfaltowa. Później zaczyna się droga szutrowa, dobrze utrzymana. Za Długiem konieczny przejazd przez Wisłokę (jeśli poziom wody jest niski, możliwy przejazd w płytkim miejscu samochodem osobowym), lub przez mostek. Trzeba brać pod uwagę problemy z przejazdem, jeśli poziom wody w rzece jest wysoki. Za rzeką należy skręcić w prawo i przejechać jeszcze około 400 metrów.

Jeśli nie dysponujecie samochodem, istnieje możliwość umówienia się i dowiezienia chętnych z Gorlic. Prosimy pamiętać, że w domu jesteśmy poza zasięgiem telefonicznym, więc trzeba się kontaktować odpowiednio wcześniej, najlepiej mailowo. Za dowóz pobieramy opłatę 45 zł.

Ile kosztują warsztaty ?

Ceny warsztatów na rok 2023 są podane na główniej stronie:
www.jurekszczepkowski.pl

Co jest wliczone w cenę ?

Jeśli nie podano inaczej w cenie są wszelkie potrzebne materiały (glina, szkliwa) oraz narzędzia, 2 wypały. Prace należą do twórców. Można skorzystać z noclegu w naszym domu. Jest to stara, drewniana chałupa łemkowska. Warunki są podstawowe, tzn. trzeba mieć własny śpiwór i gotowość do dzielenia pokoju z innymi. Można też przyjechać z własnym namiotem i biwakować nad potokiem. Dla gości dostępna jest łazienka z prysznicem i ciepłą wodą.
W przypadku warsztatu raku posiłki są wliczone w cenę - gotują i serwują gospodarze. Podczas warsztatów toczenia na kole na jedzenie się zrzucamy i wspólnie gotujemy

Jak będą zorganizowane warsztaty raku ?

Tegoroczne warsztaty raku będą prowadzone tak, byśmy mogli zapoznać się z technikami: szkliwienia, gołego raku, końskiego włosia i obwary. Do niektórych z tych technik potrzebne są wypolerowane przedmioty, tak więc można przywieźć ze sobą gotowe wypolerowane biskwity. Szacujemy, że na miejscu zrobimy nie więcej niż 5 przedmiotów, przywieźć można również, nie więcej niż 5 przedmiotów. Podczas tych warsztatów przedmioty formujemy ręcznie

Zjeżdżamy się w czwartek wieczorem, warsztaty kończymy wczesnym popołudniem w niedzielę. W cenie tych warsztatów gospodarze przygotowują posiłki – w czwartek, w dniu przyjazdu zapraszamy na kolację, przez kolejne dni serwujemy 3 posiłki dziennie, a w dniu wyjazdu śniadanie i obiad.

Jestem osobą początkującą. Czy mogę uczestniczyć w warsztatach ?

Oczywiście. Warsztaty ceramiczne adresowane są do wszystkich chętnych, niezależnie od stopnia zaawansowania. Warsztaty odbywają się w kameralnej grupie, co pozwoli doskonalić umiejętności zarówno osobom zaawansowanym, jak i postawić pierwsze kroki początkującym.

Na czym pracujemy w pracowni ?

Pracownia jest wyposażona w narzędzia garncarskie, masy ceramiczne, szkliwa i wszelkie inne potrzebne przybory do toczenia, rzeźbienia, lepienia. Na warsztatach toczenia każda osoba będzie miała własne koło garncarskie.

Jak organizowane są posiłki ?

Posiłki przygotujemy wspólnie, dzieląc się obowiązkami w trybie wachtowym. Wszyscy zrzucamy się na zakupy, po które jeżdżą do miasta gospodarze. Proponujemy, aby było to 40 zł dziennie. Przygotowujemy proste rzeczy, takie jak umiemy zrobić. Ponieważ gotujemy dla wszystkich, nie możemy sobie pozwolić na uwzględnianie specyficznych diet (inaczej byśmy mieli warsztaty kulinarne).

Kiedy zaczynają się warsztaty ?

Warsztaty toczenia na kole zaczynają się o godz. 13:00 wspólnym obiadem.
Na warsztaty raku zjeżdżamy się w czwartek wieczorem, a pracę zaczynamy w piątek rano.

Czy w okolicy jest sklep ?

Nie. W Czarnem, ani okolicy nie ma sklepu spożywczego. Najbliższy wiejski sklep jest w odległości 5km. Na jedzenie się zrzucamy, a zaopatrzenie zapewniają gospodarze. Wyjątek stanowią warsztaty raku – jedzenie jest wliczone w cenę i gotują gospodarze.

Czy mogę przyjechać z psem? (lub innym zwierzęciem)?

Na Czarnem mamy 5 psów, 2 koty, 30 kur i 5 koni, dlatego innych zwierzaków nie przyjmujemy.

Jak zarezerwować miejsce na warsztatach?

Wystarczy do nas napisać na maila maryska_star@hotmail.com, przez facebooka Warsztaty Ceramiczne Czarne lub iurek-jerzy@o2.pl. Prosimy o wpłatę zadatku w wysokości 400 zł. Pozostałą kwotę można wpłacić przelewem lub opłacić na miejscu.

Dane do przelewu:

Maria Starzewska – Biskwit Niski
72 1140 2004 0000 3902 7809 3649
Czarne 4
38-307 Sękowa

Istnieje możliwość wystawienia faktury.

Uwaga - miejsca rozchodzą się szybko.

Warsztaty - strona główna

Warsztaty ceramiczne

Powrót na stronę główną.

   F A Q

Warsztaty ceramiczne - FAQ

Najczęściej zadawane pytania związane z organizacją warsztatów.

Warsztaty na Facebook'u

Warsztaty ceramiczne - Facebook

Znajdź nas na Facebook'u !