Celem warsztatów jest zapoznanie z historyczną techniką garncarską powstałą w Japonii, a cieszącą się od wielu lat niesłabnącym zainteresowaniem ceramików na całym świecie: RAKU.

Technika RAKU

Technologia ta pozwala na wykonanie przedmiotów od zera … no właśnie - w weekend. Sprawdziłem, można. Przy zdyscyplinowaniu i samoograniczeniu co do zastosowanych technik damy radę. Wystarczy chcieć i współpracować. Proces wypału techniką raku daje niezapomniane przeżycie partycypacji w misterium alchemicznym.

Co to znaczy "raku" ?

Raku rozwinęło się w Japonii, w XVI w. jako specyficzna odpowiedź na japońską koncepcję estetyczną sprowadzającą piękno do prostoty i związku naturą. Wykonywano tą techniką czarki i inne naczynia do herbaty pitej w specjalny, ceremonialny sposób. Na Zachodzie technika raku uwolniła się od rygorów japońskiej estetyki i choć przez uszanowania dla źródła wciąż nazywana jest raku, to z japońskim Raku ma coraz mniej wspólnego.

Butelka raku. Jurek Szczepkowski. Butelka raku. Jurek Szczepkowski. Butelka raku. Jurek Szczepkowski.

Na czym polega warsztat ?

Podczas warsztatów poznamy technikę japońską przefiltrowaną przez zachodnie doświadczenia. Nie poznamy wszystkiego, ale staniemy na początku drogi, która - jeśli nas uwiedzie - poprowadzi do osobistych odkryć.

Warsztat szczególnie polecany osobom, które ze względu na brak czasu nie mogą uczestniczyć w pełnym kursie. W ciągu weekendu wykonamy (techniką modelowania w rękach) i wypalimy prace, które będzie można zabrać do domu. Można również przywieźć własny biskwit, po wcześniejszym uzgodnieniu.

Szczegóły organizacyjne

W cenie warsztatu uwzględniono materiały, narzędzia, sprzęt do wypału, gaz. Wszystkie wykonane prace należą do twórców. Podczas wypału przebywamy w dymie, więc będziemy uwędzeni. Dobrze jest mieć ubranie na zmianę.

POPRZEDNIE EDYCJE - FOTO

Sierpień 2014

2014-08-11

Warsztaty RAKU

Weekendowe warsztaty RAKU - sierpień 2014. Fotorelacja.

Maj 2014

2014-06-09

Warsztaty ceramiczne RAKU

Fotorelacja z warsztatów RAKU, które odbyły się w maju.

Sierpień 2013

2013-09-01

Wypał cearmiki techniką raku.

W sierpniu zorganizowaliśmy pokaz wypału techniką raku dla uczestników warsztatów ceramicznych.

Warsztaty - strona główna

Warsztaty ceramiczne

Powrót na stronę główną.

   F A Q

Warsztaty ceramiczne - FAQ

Najczęściej zadawane pytania związane z organizacją warsztatów.

Warsztaty na Facebook'u

Warsztaty ceramiczne - Facebook

Znajdź nas na Facebook'u !