Piec do wypału ceramiki na drewno


Piec ceramiczny stanowi podstawowe wyposażenie każdej pracowni ceramicznej, ale piece na drewno to w Polsce rzadkość. Ciekawe dlaczego, skoro jest to najbardziej tradycyjny, niegdyś powszechnie stosowany sposób wypału. Na szczęście, dziś coraz większe grono początkujących i zaawansowanych ceramików jest zainteresowanych tą właśnie metodą wypalania prac. Zapraszamy do poznania pieca z Czarnego.

Co wyróżnia wypał w piecu opalanym drewnem ?

Praca z piecem na drewno to wysiłek, który się opłaca. Wypalamy zwykle nocą, a wypał trwa kilka godzin więc udział w nim to zarazem niezwykłe doświadczenie. Wypał w piecu na drewno to rytuał i grupowe przedsięwzięcie. Zwykle najdłużej pamiętany i najlepiej wspominany przez uczestników element warsztatów. Wspólnie gromadzimy drewno na opał, ostrożnie zapełniamy piec pracami, zamurowujemy go, i … zaczynamy kilkugodzinną przygodę z ogniem, nie zawsze dobrą pogodą, własnym zmęczeniem.

Efekt końcowy

Z niepokojem patrzymy na każdą zmianę temperatury w piecu i wspólnie walczymy o każdy kolejny stopień. Następnego dnia wiemy, że było warto. Nagrodą jest nie tylko niezwykła uroda prac, które po wypale zyskują szlachetność i odporność. Prace wyglądają zupełnie inaczej, niż wypalone w piecu elektrycznym, nawet w tej samej temperaturze. Efekty są w stanie zaskoczyć nawet doświadczonych ceramików.

Wnętrze pieca podczas wypału Otwieranie pieca Otwarcie pieca i wyciąganie prac to niezwykły moment

Wypał w atmosferze redukcyjnej

Dzieje się tak dlatego, że podczas wypału drewnem na efekt artystyczny wpływa nie tylko temperatura, ale również gazy i popioły, które powstają podczas spalania drewna. Jest to zaletą nie do przecenia w porównaniu z piecami elektrycznymi, gdzie operujemy tylko temperaturą.


Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wypalone prace uczestników warsztatów z sierpnia 2013r. Wypał w piecu na drewno w temperaturze 1280 stopni.

Listopadowy wypał

2014-11-30

Wypał ceramiki

Fotorelacja z wypału ceramiki, który odbył się w listopadzie 2014r.

Budowa pieca do wypału ceramiki.

 

Budowa pieca do wypału ceramiki.

Krótka fotorelacja, jak powstawał nasz piec na drewno.

Konstrukcja pieca z Czarnego

 

Piec na drewno

Szczegóły budowy pieca z Czarnego.

Warsztaty - strona główna

Warsztaty ceramiczne

Powrót na stronę główną.

   F A Q

Warsztaty ceramiczne - FAQ

Najczęściej zadawane pytania związane z organizacją warsztatów.

Warsztaty na Facebook'u

Warsztaty ceramiczne - Facebook

Znajdź nas na Facebook'u !