Piec do wypału ceramiki na drewno
Piec ceramiczny stanowi podstawowe wyposażenie każdej pracowni ceramicznej, ale piece na drewno to w Polsce rzadkość. Ciekawe dlaczego, skoro jest to najbardziej tradycyjny, niegdyś powszechnie stosowany sposób wypału. Na szczęście, dziś coraz większe grono początkujących i zaawansowanych ceramików jest zainteresowanych tą właśnie metodą wypalania prac. Zapraszamy do poznania pieca z Czarnego.
Co wyróżnia wypał w piecu opalanym drewnem ?
Praca z piecem na drewno to wysiłek, który się opłaca. Wypalamy zwykle nocą, a wypał trwa kilka godzin więc udział w nim to zarazem niezwykłe doświadczenie. Wypał w piecu na drewno to rytuał i grupowe przedsięwzięcie. Zwykle najdłużej pamiętany i najlepiej wspominany przez uczestników element warsztatów. Wspólnie gromadzimy drewno na opał, ostrożnie zapełniamy piec pracami, zamurowujemy go, i … zaczynamy kilkugodzinną przygodę z ogniem, nie zawsze dobrą pogodą, własnym zmęczeniem.
Efekt końcowy
Z niepokojem patrzymy na każdą zmianę temperatury w piecu i wspólnie walczymy o każdy kolejny stopień. Następnego dnia wiemy, że było warto. Nagrodą jest nie tylko niezwykła uroda prac, które po wypale zyskują szlachetność i odporność. Prace wyglądają zupełnie inaczej, niż wypalone w piecu elektrycznym, nawet w tej samej temperaturze. Efekty są w stanie zaskoczyć nawet doświadczonych ceramików.
Wypał w atmosferze redukcyjnej
Dzieje się tak dlatego, że podczas wypału drewnem na efekt artystyczny wpływa nie tylko temperatura, ale również gazy i popioły, które powstają podczas spalania drewna. Jest to zaletą nie do przecenia w porównaniu z piecami elektrycznymi, gdzie operujemy tylko temperaturą.
Kliknij TUTAJ aby zobaczyć wypalone prace uczestników warsztatów z sierpnia 2013r. Wypał w piecu na drewno w temperaturze 1280 stopni.