WYPAŁ ceramiki
w piecu opalanym drewnem

Weekendowe warsztaty ceramiki


Wypał ceramiki w piecach opalanych drewnem w atmosferze redukcyjnej staje się coraz popularniejszy. W ostatnich latach pomału wracają do łask tego typu piece. Na szczęście, bo taki piec to nie tylko powrót do tradycyjnej metody wypalania prac ceramicznych – to również niezwykłe doświadczenie uczestnictwa w wypale oraz efekty artystyczne, których nie uzyskamy w powszechnie dziś stosowanych piecach elektrycznych.

Osadzanie się popiołów na pracach, bezpośredni kontakt z płomieniami, nasze emocje i wysiłek włożone w wypał nadadzą pracom szlachetność i niepowtarzalność.

Zarówno profesjonalni ceramicy, jak i pasjonaci chcący rozwijać swoje ceramiczne doświadczenie na nowych polach i poeksperymentować, szukają możliwości takiego wypału. Niektórzy myślą o budowie własnego pieca przy pracowni lub na działce. Proponujemy warsztaty weekendowe poświęcone nauce wypału w piecu na drewno.

Jak wygląda warsztat ?

Przyjeżdżamy już w piątek wieczorem, by w sobotę rano rozpocząć pracę niezależnie od pogody. Należy mieć swoje przedmioty wypalone w biskwicie i poszkliwione. Uczymy się załadunku pieca. Własnoręcznie wypalamy, a więc liczmy się z kilkugodzinną pracą fizyczną (wypał trwa od 8 do 10 godzin). Dobrze jest wziąć udział w całym procesie, ale praca jest podzielona w trybie wachtowym na 2 godzinne zmiany. Wypał zwykle kończy się głęboko w nocy, więc trzeba być przygotowanym na mało snu.

Czy tak musi być ? Nie, ale chcemy się przecież zmieścić w jeden weekend, a do tego w nocy wypał przebiega sprawniej i piękniej. W niedzielę po południu piec będzie już na tyle ostudzony, że możemy go otworzyć i zobaczyć, co się stało. To najpiękniejszy moment warsztatu, niespodzianka i nagroda za wysiłek poprzedniej nocy.

Szczegóły techniczne

Pojemność pieca to około 1 m³, więc zmieści się w nim około 150 średniej wielkości prac. Należy mieć ze sobą ubranie robocze (długie spodnie, długie rękawy i pełne buty, bo będziemy manipulować żywym ogniem; można mieć maseczkę przeciw pyłową i rękawiczki, jeśli ktoś boi się powbijanych drzazg i zniszczonych paznokci).

Trzeba mieć latarkę. Należy przywieźć jedzenie na śniadania i kolacje, które przyrządzamy wspólnie, zaś na obiady, żeby nie tracić czasu, proponuję pójście do pobliskiego schroniska turystycznego w Radocynie.

Uwaga ! Trzeba mieć poświadczenie materiału, z jakiego wykonane są prace. Glina musi wytrzymać 1280 – 1300 stopni. Za ewentualne szkody spowodowane użyciem nieodpowiedniego materiału (stopienie i zalanie prac sąsiadów i półek) ponosi odpowiedzialność finansową twórca prac.

Koszt warsztatów: 350 zł

Masz pytania ?

Odpowiedzi na większość pytań, które zadają uczestnicy, zgromadziliśmy w dziale FAQ.

Pytania można zadawać również poprzez stronę na FACEBOOK'u
e-mail'em: kontakt@jurekszczepkowski.pl

oraz telefonicznie pod numerem: +48 608 348 044
(*) W razie problemów z połączeniem, proszę wysłać SMS - oddzwonię, w dolinie nie ma zasięgu.


Więcej o samym wypale można przeczytać na stronie: PIEC NA DREWNO.
Szczegóły budowy pieca, w którym wypalamy ceramikę znajdują się na stronie: PIEC Z CZARNEGO.

WIĘCEJ INFORMACJI I ZDJĘCIA Z WYPAŁÓW

Listopadowy wypał

2014-11-26

Wypał ceramiki

Listopadowy wypał - 2014. Fotorelacja.

Konstrukcja pieca z Czarnego

 

Piec na drewno

Szczegóły budowy pieca z Czarnego.

Piec na drewno

 

Piec na drewno

Co wyróżnia wypał w piecu na drewno ?

Warsztaty - strona główna

Warsztaty ceramiczne

Powrót na stronę główną.

   F A Q

Warsztaty ceramiczne - FAQ

Najczęściej zadawane pytania związane z organizacją warsztatów.

Warsztaty na Facebook'u

Warsztaty ceramiczne - Facebook

Znajdź nas na Facebook'u !